Základní informace

Nové programové období ERASMUS+ (2021–2027)

Program Erasmus+ pokračuje v novém programovém období 2021–2027, které přinese některé nové prvky. Novinky se chystají ve všech sektorech vzdělávání pro projekty spolupráce i mobility. Nový navýšený rozpočet umožní zapojení většího množství účastníků i širšího spektra organizací.

Základní možnosti mobilit do zahraničí a realizace mezinárodní projektové spolupráce budou v novém programu zachovány.

Termíny výzev 2021

Mobilita jednotlivců (KA1)

Mobilita jednotlivců mezi programovými zeměmi: 11. května ve 12:00                                                                                        

Projekty spolupráce (KA2)

Kolaborativní partnerství: 20. května ve 12:00
Partnerství malého rozsahu: 20. května ve 12:00 a 3. listopadu ve 12:00

Více informací na webu DZS: https://www.dzs.cz/aktualni-informace-k-novemu-programu-erasmus-2021-2027-k-nove-vyzve-pro-rok-2021

Evropská komise již zveřejnila příručku programužádosti a také plný text výzvy se všemi podmínkami, které musejí žadatelé splnit.

Informační webináře DZS

Dům zahraniční spolupráce (DZS) během dubna pořádá sérii informačních webinářů k předkládání žádostí v Klíčové akci 1 (mobilita jednotlivců) a Klíčové akci 2 (projekty spolupráce).

Všechny semináře proběhnou online, žadatelé se musí včas na konkrétní akci zaregistrovat. Výpis všech webinářů, včetně registrací a dalších informací naleznete na webu DZS v sekci událostí.

Erasmus+ je nový vzdělávací program Evropské unie na období 2014–2020, který podporuje spolupráci a mobilitu ve všech sférách vzdělávání, v odborné přípravě a v oblasti sportu a mládeže. Je nástupcem Programu celoživotního učení, programu Mládež v akci a dalších.

Programu Erasmus+ se mohou zúčastnit studenti, učitelé, učni, dobrovolníci, vedoucí mládeže a funkcionáři amatérských sportovních organizací. Lze z něj také poskytnout finanční prostředky na partnerství vzdělávacích zařízení, mládežnických organizací, podniků, místních a regionálních úřadů a nevládních organizací, jakož i na reformy v členských státech s cílem modernizovat vzdělávání a odbornou přípravu a podpořit inovace, podnikatelské schopnosti a zaměstnanost.

Erasmus+ je rozdělen na tři klíčové akce:

  • KA 1 - Vzdělávací mobilita jednotlivců
  • KA 2 - Spolupráce na inovacích a výměna osvědčených postupů
  • KA 3 - Podpora reforem vzdělávací politiky

Programu Erasmus+ se mohou zúčastnit následující země:

Programové země

  • členské státy EU – 28 zemí
  • členské státy Evropského hospodářského prostoru (Norsko, Island, Lichtenštejnsko)
  • Turecko, Bývalá jugoslávská republika Makedonie

Partnerské země

Partnerské země sousedící s EU

  • Arménie, Ázerbájdžán, Bělorusko, Gruzie, Moldávie, Ukrajina
  • Alžírsko, Egypt, Izrael, Jordánsko, Libanon, Libye, Maroko, Palestina, Sýrie, Tunisko
  • Albánie, Bosna a Hercegovina, Kosovo, Černá Hora, Srbsko
  • Rusko

Další partnerské země

Region 5  - Andora, Monako, San Marino, Vatikánský městský stát, Švýcarsko

Region 6 (Asie) - Afghánistán, Bangladéš, Bhútán, Kambodža, Čína, Korejská lidově demokratická republika, Indie, Indonésie, Laos, Malajsie, Maledivy, Mongolsko, Myanmar, Nepál, Pákistán, Filipíny, Srí Lanka, Thajsko a Vietnam

Region 7 (Střední Asie) - Kazachstán, Kyrgyzstán, Tádžikistán, Turkmenistán, Uzbekistán

Region 8 (Latinská Amerika) - Argentina, Bolívie, Brazílie, Čile, Kolumbie, Kostarika, Kuba, Ekvádor, El Salvador, Guatemala, Honduras, Mexiko, Nikaragua, Panama, Paraguay, Peru, Uruguay, Venezuela

Region 9 - Irán, Irák, Jemen

Region 10 - Jihoafrická Republika

Region 11 - (Africké, karibské a pacifické státy) - Angola, Antigua a Barbados, Belize, Kapverdské ostrovy, Komory, Bahamy, Barbados, Benin, Botswana, Burkina Faso, Burundi, Kamerun, Středoafrická republika, Čad, Kongo (Brazzaville), Kongo (Kinshasa), Cookovy ostrovy, Pobřeží slonoviny, Džibuti, Dominika, Dominikánská republika, Eritrea, Etiopie, Fidži, Gabun, Gambie, Ghana, Grenada, Guinejská republika, Guinea-Bissau, Rovníková Guinea, Guyana, Haiti, Jamajka, Keňa, Kiribati, Lesotho, Libérie, Madagaskar, Malawi, Mali, Marshallovy ostrovy, Mauretánie, Mauricius, Mikronésie, Mosambik, Namibie, Nauru, Niger, Nigérie, Niue, Palau, Papua Nová Guinea, Rwanda, Sv. Kryštof a Nevis, St. Lucia, St. Vincent a Grenadiny, Šalamounovy ostrovy, Samoa, Sv. Tomáš a Princův ostrov, Senegal, Seychely, Sierra Leone, Somálsko, Jižní Súdán, Súdán, Surinam, Svazijsko, Tanzanie, Východní Timor, Togo, Tonga, Trinidad a Tobago, Tuvalu, Uganda, Vanuatu, Zambie, Zimbabwe.

Region 12 (Vyspělé země Zálivu) - Bahrajn, Kuvajt, Oman, Katar, Saudská Arábie, Spojené arabské emiráty.

Region 13 (Ostatní vyspělé země) - Austrálie, Brunej, Kanada, Hongkong, Japonsko, Korejská republika, Macao, Nový Zéland, Singapur, Tchaj-wan, Spojené státy americké.

Partnerským zemím jsou otevřeny některé akce programu v plném rozsahu, jiné jsou omezeny na některé regiony. Například mobilita jednotlivců je otevřena regionům kromě regionu 5, 6, a 12.

Administrace programu Erasmus+ na UP

 

Erasmus+ kód UP: CZ OLOMOUC01
PIC: 999 649 506
OID: E10208271


I. Hlavní zodpovědnost za administraci programu

tou je pověřeno Zahraniční oddělení (ZO), které koordinuje aktivity programu, vypracovává průběžnou a závěrečnou zprávu pro Dům zahraniční spolupráce (DZS); ZO nese také zodpovědnost za vyúčtování přidělených finančních prostředků.

II. Zodpovědnost a úkoly kateder

ty zajišťují především aktivity na akademické úrovni, tj. navázání kontaktu se zahraniční institucí, příprava dohody o spolupráci, podpis bilateral agreement, výběr studentů a učitelů, sestavení studijního programu, vypracování souvisejících materiálů a dokumentů, uznání studia v zahraničí, organizační záležitosti spojené s pobyty učitelů.

Základní dokumenty

Kompletní dokumenty ke stažení naleznete v sekci Dokumenty/Erasmus+.